YENİ GELİŞTİRİLEN RETRAKTÖR MALZEMESİ

Blog TRYENİ GELİŞTİRİLEN RETRAKTÖR MALZEMESİ

YENİ GELİŞTİRİLEN RETRAKTÖR MALZEMESİ

YENİ GELİŞTİRİLEN RETRAKTÖR MALZEMESİ

Cerrah, hastanın karın duvarında bir kesik dikiyorsa, operasyonu engellemeyecek şekilde bağırsakları aşağıda ve ayrı tutan, retraktör olarak bilinen bir cihaz yerleştirir. Bu retraktör, bağırsakların dikiş aleti tarafından delinmelerini ve kesikten dışarı çıkarak fıtık oluşturmalarını engeller. Maalesef, yine de retraktör insizyon tamamen kapatılmadan önce çekilmek zorunda olduğu için, son dikişler atılırken bağırsak perforasyonlarının ve fıtıkların oluşumu gibi bir olasılık ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple, vücut içerisinde zararsız bir şekilde çözülebilen, karın boşluğunda bırakılabilecek yeni bir tutucu materyal geliştirilmiştir.

New York-Presbiteryen / Weill Cornell Tıp Merkezi’ndeki plastik bir cerrah olan Dr. Jason Spector, hastalar üzerinde çokça tekrarlanan insizyon fıtığı onarımlarını yaptıktan sonra farklı bir malzemeye ihtiyaç duymuş; Cornell Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisliği doçenti olan eski iş arkadaşı Dr. David Putnam’ın yardımını istemiştir.

Putnam’ın o zamanki lisansüstü öğrencisi Nicole Ricapito, düz disk şeklinde bir kesiden yerleştirilebilecek kadar esnek, ancak delinmelere karşı koruma sağlayacak kadar dayanıklı bir malzeme yaratmıştır.

Bu toksik olmayan materyal, laksatif gibi ürünlerde de kullanılan polietilen glikol ile vücut içerisinde glikoz yıkımının bir yan ürünü olarak ortaya çıkan dihidroksiaseton (DHA)’dan yapılır. Polietilen glikol, malzemeye gereken esnekliği sağlarken, DHA malzemeye gereken dayanımı katar. Ayrıca, her iki bileşik, vücut sıvılarına maruz kaldığında çözülür.

Spector, “Bunu, ilk olarak güçlü, ancak birkaç saat içinde tamamen çözülen, esnek, lastik gibi ince bir tabaka olarak düşünebiliriz.” diye açıklamıştır.

Kaynak: newatlas

İletişim Formu