AKILLI İPLİKLER KABLOSUZ RAPORLARI DOĞRUDAN YARA ÜZERİNDEN GÖNDEREBİLİR

Blog TRAKILLI İPLİKLER KABLOSUZ RAPORLARI DOĞRUDAN YARA ÜZERİNDEN GÖNDEREBİLİR

AKILLI İPLİKLER KABLOSUZ RAPORLARI DOĞRUDAN YARA ÜZERİNDEN GÖNDEREBİLİR

AKILLI İPLİKLER KABLOSUZ RAPORLARI DOĞRUDAN YARA ÜZERİNDEN GÖNDEREBİLİR

Esnek elektronik medikal cihazlar hızla gelişiyor. Öyle ki, kan oksijen seviyemizi deri yüzerinden ölçmekten tutun da dövme kullanarak kaslarımızı gözlemlemeye kadar her şeyi yapabiliyorlar. Esnek elektronik cihazlar için bir sonraki aşama, vücudu dikiş noktasından kontrol edebilen ve verileri Bluetooth özellikli bir cihaza aktaran cerrahi iplikler ile birleştirmektir.

Cerrahi dikişlerde vücut sıvılarını emebilen ve yönlendirebilen malzemeler kullanılır. Laboratuvarda yapılan deney sırasında, bu tarz cerrahi ipliklerin, çevresinden basınç, gerilim ve sıcaklık gibi veriler toplayabildiği gözlemlenmiştir. Ek olarak pH ve glikoz seviyelerini de ölçebilmektedirler. Bu indikatörler, yaranın ne kadar iyileştiğini, enfekte olup olmadığını anlamaya yarayan anahtar işaretler olarak kabul edilebilir.

Karbon nanotüp kaplı poliüretan ipliklerin elektrik direnci onlara gerginliğe bağlı olarak değişir. Elektriksel dirençteki değişime bakılarak, yara iyileşme süreci incelenebilir ve bu hipotez kullanılarak farelerdeki yara kapanma süreci incelenmiştir. Metal cerrahi ipliklerdeki elektrik direnci sıcaklıkla değişmektedir, böylece eğer yara bölgesi sıcak ise enfeksiyon işareti olarak algılanabilir.

Çalışmalarda, cerrahi iplikler devre kartına bağlanıp farelerin derilerine dikilmiştir. Bu devre kartı Bluetooth aracılığı ile akıllı telefon ya da bilgisayara veri yollayabilmektedir. Şu anda yarım kredi kartı boyutunda olan devre kartının ileride tek bir silikon çip boyutuna inmemesi için bir sebep bulunmamaktadır.

İletişim Formu