MEKANİK STRESİ AZALTAN YARA ÖRTÜSÜ

Blog TRMEKANİK STRESİ AZALTAN YARA ÖRTÜSÜ

MEKANİK STRESİ AZALTAN YARA ÖRTÜSÜ

MEKANİK STRESİ AZALTAN YARA ÖRTÜSÜ

Sütürler insizyondan alındığında, insizyon çevresindeki derinin oluşturduğu doğal gerilim, yaranın iki kenarını birbirinden ayırmaya başlar. Genellikle insizyon bölgesi iyileşse da mekanik gerilmenin yarayı açması sonucu aşırı yara dokusu oluşumu gözlemlenmektedir. Araştırmacılar Stanford Üniversitesi’nde, bu mekanik stresi gideren yeni bir yara örtüsü türü geliştirerek, yara izinin önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermiştir.

Bu yara örtüsü, bir yapışkanla cilde yapışıp, insizyon boyunca eşit bir şekilde büzülmeye devam ederek iki tarafın birbirinden ayrılmamasını sağlar. Bu strese karşı koruyucu yara örtüsü ince, elastik bir silikon tabakasından yapılır ve sütürler alındıktan sonra yaralara uygulanır.

Laboratuvarda yapılan testlerde, iki domuz grubuna 2.5 cmlik insizyonlar açılmıştır. Bir grup yara örtüsü ile tedavi edilirken, bir grup yara örtüsü olmadan tedavi edilmiştir. Test sonuçlarında yara örtüsünün kullanıldığı deneklerde yara boyutunun 6 kat azaldığı gözlemlenmiştir. İnsan derisine benzer deriye sahip oldukları için deneylerde domuzlar kullanılmıştır.

Stanford bilim adamları ayrıca, 2.5 x 3.8 cm’lik eksizyonları olan domuzlarda yara izi kaldırma prosedüründe cihazın kullanımını denediler. Sonuçlar yapılan diğer test ile paralel çıkarak, cihazın yara izlerinden kaçınmak için değil aynı zamanda mevcut olanlardan kurtarmak için de faydalı olabileceği fikrini ortaya çıkartmıştır.

Son olarak, cihaz abdominoplasti operasyonu geçirmiş 9 kadının üzerinde test edildi. Bir grup cihaz ile tedavi edilirken, diğer grup cihaz kullanılmadan tedavi edildi. Üç plastik cerrah ve üç uzmandan oluşan panel, yara izlerini görerek, cihaz ile tedavi edilen hastaların cihaz ile tedavi edilmeyen hastalardan daha iyi göründüğünü belirtti.

Daha geniş etnik çeşitlilikteki denekleri içermesi, farklı boyutlardaki ve bölgelerdeki yaralar için gereken optimum gerginlik miktarını bulmak için daha büyük klinik çalışmalar planlanmaktadır.

Kaynak: newatlas

İletişim Formu