LAPAROSKOPİK CERRAHİDE TROKARIN ÖNEMİ

Blog TRLAPAROSKOPİK CERRAHİDE TROKARIN ÖNEMİ

LAPAROSKOPİK CERRAHİDE TROKARIN ÖNEMİ

Günümüzde kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi karın bölgesindeki hastalıkların tanı ve tedavisi için uygulanmaktadır. Karın bölgesine açılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilen bu işlemde cerrahi trokar adı verilen medikal cihaz kullanılır ve açık ameliyatlara kıyasla sahip olduğu üstün avantajları nedeniyle kısa sürede geliştirilerek yaygınlaştırılmıştır. Ayrıca, hastanın daha hızlı iyileştiğini açıkça göstermektedir.

Cerrahi trokar başlangıçta yeniden kullanılabilir olarak üretilmiştir daha sonra steril ve tek kullanımlık olarak geliştirilmeye devam etmiştir. Cerrahi trokar cerrahlara sağladığı kullanım kolaylığı ve hastalara sağladığı kısa iyileşme süresi sayesinde yaklaşık 25 yıldır tek kullanımlık olmak üzere güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Cerrahi trokar minimal invaziv laparoskopik cerrahi sırasında geniş inzisyon gerektirmeyen birden fazla cerrahi cihazın veya kamera portunun aynı anda karın bölgesine geçmesine izin veren steril bir düzeneğe sahiptir. 24 saatten az süren laparoskopik işlemlerde ameliyat sırasında yumuşak doku ile temas ederek ameliyat sonunda vücuttan ayrılır.

Cerrahi trokar bir ucu karın içinde bir ucu karın dışında olmak üzere birkaç farklı noktaya yerleştirilir böylelikle kamera ve ışık kaynağı karın boşluğuna gönderilerek cerrahın laparoskopik cerrahi sırasında karnı ekrandan takip etmesi sağlanır.
Cerrahi trokar sahip olduğu ergonomik yapısı ve sağladığı kolay kullanımı aynı zamanda güvenli yapısı nedeniyle laparoskopik cerrahiler için büyük oranda tercih edilen medikal bir cihazdır.

İletişim Formu