BIÇAKLI CERRAHİ TROKAR VE CERRAHİ ALANA KATKI SAĞLAYAN ÜRÜN TASARIMI

Blog TRBIÇAKLI CERRAHİ TROKAR VE CERRAHİ ALANA KATKI SAĞLAYAN ÜRÜN TASARIMI

BIÇAKLI CERRAHİ TROKAR VE CERRAHİ ALANA KATKI SAĞLAYAN ÜRÜN TASARIMI

Cerrahi trokar laparoskopik cerrahiler sırasında kullanılan tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilir olmak üzere farklı çeşitleri bulunan medikal cihazlardır. Bıçaklı cerrahi trokar ve bıçaksız cerrahi trokar olmak üzere minimal farklara sahip farklı türlerde bulunmaktadır.

Bıçaklı cerrahi trokar ameliyat sırasında laparoskopik cihazların cerrahi trokar içinden çıkışını kolaylaştıran bir ürün tasarımına sahiptir. Keskin bir doğrusal bıçağa sahip olan bıçaklı trokar farklı boyutlarda nervürlü fiksasyon kanülü konfigürasyonunda ve standart trokar uzunluklarında üretilmektedir. Bu sayede kullanım alanları genişlemektedir ve cerrahi prosedürler ile uygulama kolaylığı sağlamaktadır.

Bıçaklı cerrahi trokar iç yapılarda yaralanma riskini azaltıcı yaylı bir kilit mekanizmasına sahiptir. Bu ürün tasarımı sayesinde abdominal prosedürlere uygun pnömoperiton ile güvenli bir kullanım sağlar. Bıçaklı cerrahi trokar, abdominal veya torasik boşluğa penetrasyonun ardından ucunda bulunan bıçak kalkanı ile keskin ve doğrusal bıçağı örterek intra-abdominal veya intra-torasik yapılarda neden olabileceği doku travmalarını minimalize eder.

Bu keskin bıçağın bağlı olduğu mekanizma ise obtüratör adını alır. Cerrahi operasyon sırasında abdominal ve torasik boşluk içine erişim sağlandığı zaman obtüratör bıçaklı cerrahi trokar kanülünden çıkarılır ve kullanımı böylelikle tamamlanmış olur.

Bıçaklı cerrahi trokar ürün tasarımına dahil olan bir diğer parça obtüratörün üst kısmında yer alan güvenlik göstergesindeki kırmızı renkli bıçak indikatörü, bıçak kalkanının keskin doğrusal bıçağa göre konumunu gösterir. Tek kullanımlık olan bıçaklı cerrrahi trokarların sahip olduğu doğrusal keskin bıçak genellikle paslanmaz çelik malzemeden yapılmaktadır. Medikal ürün tasarımının bir parçası olan trokar kanülü, gaz sızıntısının önüne geçmek için dahili bir conta içerir. Bu sayede operasyon aletleri pnömoperiton kaybı olmadan sokulduğunda veya çıkarıldığında kontaminasyon gerçekleşmez.

Bıçaklı cerrahi trokarın kanül bölgesinde bulunan valf ile gaz insüflasyonu ve desüflasyonu kontrol edilir. Cerrahi operasyonlar dışında kapalı olan valf luer bağlantısına paralel olarak çevrildiğinde açık hale gelir. Bu ürün tasarımı sayesinde bıçaklı cerrahi trokar medikal olarak tıbbi alanda avantajlar sağlamaktadır.

İletişim Formu