LAPAROSKOPİ PROSEDÜRÜ NEDİR?

Blog TRLAPAROSKOPİ PROSEDÜRÜ NEDİR?

LAPAROSKOPİ PROSEDÜRÜ NEDİR?

LAPAROSKOPİ PROSEDÜRÜ NEDİR?

Tanısal laparoskopi olarak da bilinen laparoskopi, karın bölgesi hedef alan, vücut içerisindeki organları incelemede kullanılan minimal derecede invaziv ve düşük riskli cerrahi bir tanı işlemidir.

Laparoskopi işlemi, laparoskop adı verilen, ön tarafında güçlü bir ışık kaynağı ve yüksek çözünürlüğe sahip kamera bulunan ince bir tüp ile yapılır. Cihazın yerleştirilmesi karın duvarındaki küçük bir insizyondan yapılabilir. Kamera vücut içerisinde hareket ettirilir ve görüntüler bir monitör tarafından gösterilir.

Laparoskopi işlemi vücuda herhangi bir majör kesi açılmaksızın, vücut içerisinin gerçek zamanlı olarak gözlemlenebilmesine olanak sağlar.

Pelvis ve karın ağrısının nedenlerinin teşhisinde laparoskopi yöntemi sıkça tercih edilen minimal invaziv bir metoddur. İnvaziv olmayan yöntemlerin tanıya yardımcı olamadığı durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Çoğu durumda, karın problemleri, vücudun görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanan ultrason, bir dizi özel X-ışını vasıtasıyla örneğin kesit görüntülerini toplayarak görüntü oluşturan CT taraması veya vücudun görüntüleri üretmek için mıknatısları ve radyo dalgaları kullanan MRI taraması gibi görüntüleme teknikleriyle de teşhis edilebilir.

Ultrason, CT, MRI gibi invaziv olmayan yöntemler teşhis için yeterli bilgi veya öngörü sağlamadığı durumlarda laparoskopi tercih edilir. Bu işlem yapılırken veya yapıldıktan sonra doktorun kolay bir şekilde biyopsi veya doku örneği alabilmesine imkân tanıdığı için, gerekli görüldüğü takdirde tanı için daha fazla veri toplanabilir.

İletişim Formu