CERRAHİ DİKİŞ MALZEMELERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Blog TRCERRAHİ DİKİŞ MALZEMELERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

CERRAHİ DİKİŞ MALZEMELERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

CERRAHİ DİKİŞ MALZEMELERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Cerrahi dikiş malzemeleri, tüm cerrahi operasyonlarda doku desteğini sağlamak amacıyla, yaranın iyileşmesi sürecinde yara uçlarını bir arada tutmak için kullanılır. Yara iyileşmesi doğal ve kendiliğinden gelişen bir süreç olmasına rağmen derin yaralarda cerrahi dikiş malzemesi kullanımına ihtiyaç vardır. Cerrahi operasyonlarda yara kapaması amacıyla geçmişten günümüze en yaygın şekilde kullanılan materyal ise ameliyat ipliğidir. Cerrahi dikiş sürecini etkileyen iki önemli faktör vardır: Cerrahi iğne ve Sütür.

Ameliyat ipliğinin doku içerisine yerleşmesi için gerekli olan dikiş malzemesi cerrahi iğnedir. Cerrahi iğneden beklenen en önemli özellik doku geçişi sırasında sütürü taşırken minimal doku travması yapmasıdır. Geçmişte daha yaygın olarak kullanılan gözlü iğneler, doku geçişi sırasında daha büyük boşluk açması ve doku çekişinin fazla olması nedeniyle yerini günümüzde atravmatik iğnelere bırakmıştır ve doku travması minimum boyuta indirilmiştir. İdeal bir cerrahi iğnede olması beklenen özellikler şunlardır:

  • Yüksek kaliteli paslanmaz çelik malzemesinden yapılmalıdır.
  • Portegü ile tutulurken stabil olmalıdır.
  • Sütür materyalini taşırken doku geçişi sırasında travmaya neden olmamalıdır.
  • Doku geçişi sırasında minimal dirence sahip olması için yeterince keskin olmalıdır.
  • Bükülmesini engelleyecek kadar sert olmalı ve kırılmasını engelleyecek kadar da esnek yapıda olmalıdır.
  • Yabancı materyallerin ve mikroorganizmaların dokuya geçişine engel olmak için korozyon direncine sahip olmalıdır ve steril olmalıdır.
  • Pürüzsüz bir yüzeye sahip olup kolay doku geçişine sahip olması için mutlaka kaplama maddesi olmalıdır. İğne yüzeyi aşınmalara karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Kullanılan sütür materyaliyle çapları uyumlu olmalıdır.

İdeal cerrahi iğnede olması gereken özellikleri sağlayan 3 önemli faktör vardır: metal alaşımı, geometrisi ve kaplama malzemesidir. Ameliyat iğneleri paslanmaz cerrahi çelikten yapılmaktadır. İdeal bir iğnede olması gereken metal alaşımında en az oranında krom olmalıdır. Krom, iğne yüzeyinde krom oksit tabakası oluşturarak oksijene karşı direnç sağlar. Yine nikel oranının yüksek olması iğnenin bükülmesini ve kırılmasını engelleyici bir faktördür. AISI 302 serisi iğnelerde olan %8-10 arası nikel oranı ve -19 arası krom oranı, AISI 455 ve AISI 420 serisi iğnelere göre AISI 302 serisi paslanmaz çelik cerrahi iğnelerinin daha dayanıklı olmasını sağlar ve genelde tercih edilir. İğne geometrisini belirleyen üç temel bileşen vardır. Bunlar:

  • Göz
  • Gövde

Cerrahi iğne seçiminde, bu üç bileşenin ölçülerinin belirlenmesi önemlidir ve iğnenin en etkin şekilde nasıl kullanılabileceği ile ilgilidir.

İletişim Formu