LAPAROSKOPİNİN GENEL PRENSİPLERİ

Blog TRLAPAROSKOPİNİN GENEL PRENSİPLERİ

LAPAROSKOPİNİN GENEL PRENSİPLERİ

LAPAROSKOPİNİN GENEL PRENSİPLERİ

Laparoskopi prosedürü genellikle ameliyat olduğunuz gün içerisinde eve gidebileceğiniz anlamına gelen ayakta tedavi şeklinde yapılır. Laparoskopi hastanede veya ayakta tedavi yapılabilen merkezlerde yapılabilir.

Laparoskopi operasyonu için neredeyse her zaman genel anestezi uygulanır. Genel anestezi ameliyat süresince uyku halinde olmanız ve herhangi bir acı hissetmemeniz için yapılır. Genel anestezi uygulamasında damar yolu açılarak intravenöz anestezik uygulanır. Açılan damar yolu ile anestezi uzmanı rahat bir şekilde intravenöz ilaç uygulaması yapabilir veya vücut içerisine homeostazı destekleyecek çözeltiler enjekte edebilir.

Her ne kadar genellikle genel anestezi uygulansa da bazı istisnai durumlarda lokal anestezi uygulanması gerekebilir. Lokal anestezi, operasyon sırasında uyanık olacağınız ancak hiçbir acı hissetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Laparoskopi işleminde cerrah göbek deliğinin altından ufak bir kesi yaparak, yaptığı ufak kesiden içeri kanül adı verilen küçük bir tüp yerleştirir. Kanül aracılığıyla karnı şişirmek için karbondioksit verilir. Bu sayede doktor iç organların üzerinde net bir görüş kazanır.

Abdomen bölgesi karbondioksit ile şişirildikten sonra, cerrah uç kısmında kamera bulunan laparoskopu kesiden geçirerek, organları gerçek zamanlı olarak ekranda görüntüler.

Yapılacak kesinin büyüklüğü ve sayısı, doktorun tedavi veya teşhis etmeye çalıştığı hastalığa göre farklılık gösterir. Genellikle, doktorun kullanacağı diğer cihazları da vücut içerisine yerleştirebilmesi için 1-2 santim uzunluğunda 1 ile 4 kesi yapılır. Örneğin, doktorun organdan doku örneği almak için biyopsi yapması gerektiği durumlarda, gerekli cerrahi aletleri vücut içerisine ulaştırmak için kesi yapılabilir.

Operasyon sonrasında cerrahi aletler çıkartılarak, kesiler dikiş veya cerrahi bant ile kapatılır. Bazı durumlarda, destek olarak bandaj da yerleştirilebilir. Operasyondan sonra istisnai bir durum olmadığı sürece aynı gün içerisinde evinize dönebilirsiniz.

İletişim Formu