KISMİ EMİLEBİLİR MESH VE İKİ BİLEŞENLİ MONOFİLAMENT İÇERİĞİ

Blog TRKISMİ EMİLEBİLİR MESH VE İKİ BİLEŞENLİ MONOFİLAMENT İÇERİĞİ

KISMİ EMİLEBİLİR MESH VE İKİ BİLEŞENLİ MONOFİLAMENT İÇERİĞİ

Bazı hastalarda belirli ağırlıktaki yamalar kullanıldığı zaman yabancı cisim hissine bağlı rahatsızlık ile birlikte ortaya çıkan hareket kısıtlılığı ve karın duvarında sertlik gibi sorunları önleyebilmek aynı zamanda hasta konforu sağlayabilmek amacıyla daha farklı uygulamalar aranmıştır. Bu aramaların sonucuna bağlı olarak bileşik bir yapıya sahip olan yamalara göre daha hafif ve daha geniş gözenek yapısında kompozit kısmi emilebilir mesh ortaya çıkmıştır.

Kısmi emilebilir mesh kadavradan, hayvandan ve insanın kendi dokusundan olmak üzere doğal olarak veya sentetik olarak üretilmektedir. Biyolojik meshlere göre daha ucuz ve daha bol bulunan sentetik meshler emilen ve emilemeyen malzemelerin birleşimi ile elde edilir. Kısmi emilebilir mesh iki bileşenli monofilament içeriği olarak vücut sıvıları tarafından emilerek kaybolan monofilament PGCL ile emilemeyen monofilament PP polimerlerinin yarı yarıya kullanılmasıyla tasarlanır.

Tıbbi cihazlar üretilirken klinik performansının yanında hasta vücuduyla temas ettiği süre içerisinde herhangi bir komplikasyona yol açmaması ve biyolojik olarak değerlendirilen biyouyumluluk performansı insan-doku bağlantısı için cihazın kullanımı açısından önemlidir. İdeal bir ürün tasarımına sahip olan kısmi emilebilir mesh emilimden önce rijid yapısı ile kolay manipüle edilebilecek yeterliliktedir.

Bununla birlikte, kısmi emilebilir mesh maksimum bütünleşmeyi geniş por yapısı ile sağlar. Bu makropor yapı enfeksiyonlara neden olabilecek seroma oluşumunu önleyerek vücuttaki sıvı akışına izin verir. Genellikle oluşan inflamatuar reaksiyonun şiddeti meshin üretildiği materyale bağlıdır. Diğer yandan, PGA-PGCL yapısının emilimi ile sadece PP mesh yapısı kalır. PP mesh yapısı yama kullanımda bulunmayan hasta konforu ve sahip olduğu ölçüler sayesinde abdominal duvardaki fiziksel stresi azaltan bir tıbbi cihazdır.

Gerçekleşen kısmi emilimden sonra yabancı cisim reaksiyonunun ciddi oranda azalmasının sebebi PP olarak kalan monofilament mesh yapısının oldukça düşük ağırlıkta olmasıdır. Bununla birlikte, etilen oksit ile sterilizasyonu gerçekleştirilen kısmi emilebilir mesh cerrahi operasyon sırasında kullanım kolaylığı sağlayacak mor renkli çizgiler ile görünürlüğü arttırır.

Kısmi emilebilir mesh için kullanılan PGCL monofilamentinin enfekte olma olasılığı daha düşüktür ve iç organlar için daha az zararlı bir yapıdadır. Kompozit kısmi emilebilir özellikli aynı zamanda sağladığı yumuşak ve esnek yapı ile kullanıma sunulan KATSAN’ın meshleri ile cerrahi alanda kalite kullanım sağlayabilirsiniz.

İletişim Formu